معرفی کتاب المعجم فی فقه لغه القرآن و سرّ بلاغته

نشست علمی « معرفی کتاب المعجم فی فقه القرآن و سر بلاغته  »  برگزار شد.

در این نشست که به همّت واحد پژوهش مدرسه علمیّه سیادت مشهد و با همکاری معاونت پژوهش حوزه علمیّه خراسان برگزار شد،‌ حجه الاسلام محمد حسن مومن زاده  به بررسی نقش و جایگاه کتاب المعجم فی فقه القرآن پرداخت .

ایشان سیر تحریر و تالیف این کتاب و زحمات علما گذشته از جمله مرحوم استاد محمد واعظ زاده خراسانی را بحث نمودند و بیان کردند که مرحوم واعظ زاده مجاهدتها و تلاشهای زیادی برای نوشتن این سرمایه نمود و پس از ایشان شاگردان و علما دیگر تکیمل مجلدات آن را ادامه دادند تا کنون ۳۸ جلد کتاب نوشته شده است و هنوز هم ادامه دارد .

این استاد عالی حوزه علمیه  افزودند : امروز این کتاب مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است که بیانات رهبر فرزانه پشت جلد درج گردیده است :

این کتاب، کتاب بسیار خوبی است. در مراجعاتی که داشته‌ام، آن را از همه‌ی آنچه در این موضوع دیده‌ام بهتر یافتم.این فقط یک کتاب لغت نیست ؛ یک موسوعه و دائرهالمعارف قرآنی است. بلکه در آن اقوال و آراء بسیار -آن هم به تفصیل- نقل شده  و در آخر هر بحث هم، تحلیل‌هایی افزوده شده است. اسم معجم برای این کتاب، کوچک است.

این کتاب، کتاب با ارزش و مفیدی است که همانند آن را نداریم. حتی اهل سنت -مخصوصاً مصریها که کارهای زیادی در این زمینه دارند- مانند این را ندارند .. چند دوره از آن را برای کتابخانه‌های مهم مثل کتابخانه الازهر بفرستید

ایشان در ادامه مطرح کردند : این کتاب در کشورهای مختلف و دانشگاههای معتبر اهل تسنن در حال انتشار است و به این واسطه توانسته ایم قدرت علمی شیعه و معارف اهل بیت را در سرتاسر دنیا نمایان کنیم و این بهترین اتفاق است .
ایشان در جمع طلاب مدرسه علمیه سیادت عنوان نمودند : از کارهای بزرگ علمی نهراسیم و کار علمی خود را هرچند کوچک مثل فیش برداریها قدر بدانید چراکه در سابقه تشکیل این کتاب همین رویه را داشته ایم .
ایشان در ادامه اشاره کردند : طلاب حوزه های علمیه باید حداقل به یکی از زبانهای بین الملل مسلط شوند تا بتوانند هم در عرصه تولید علم و هم در عرصه تبلیغ اثرگذار باشند .
ایشان از تاریخچه بنیاد پژوهشهای اسلامی و آثار آن یاد نمودند و کتاب المعجم را در قرن حاضر یکی از بهترین نمونه های آثار علمای شیعه دانست و فرمودند در زمینه قرآن بالاترین اثری که بر آثار قبل از انقلاب برتری دارد این کتاب است و دلیل آن برکت انقلاب اسلامی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − سه =

ورود