مجاهدت علمی سنت سلف صالح

نشست علمی « مجاهدت علمی سنت سلف صالح »  برگزار شد.

در این نشست که به همّت واحد پژوهش مدرسه علمیّه سیادت مشهد و با همکاری معاونت پژوهش حوزه علمیّه خراسان برگزار شد،‌ آیت الله محمد مروارید  به بررسی نقش و جایگاه مجاهدت علمی از دیدگاه قرآن و کلام اهل بیت (ع)  پرداختند.

ایشان روایات مختلفی را در باب مقام و منزلت علم نزد خداوند ، فضیلتهای عالم بر عابد ، مقایسه علم عالم و ثروت ثرتمند ، ارزش عالم مجاهد نزد اهل بیت (ع) و … بیان فرمودند .

این استاد عالی حوزه علمیه  افزودند : هیچ دینی و آئینی بالاتر از اسلام به ارزش علم اهمیت نمی دهد چون اسلام طبق آیه وما خلقت الجن و الانس الالیعبدون در سوره ذاریات هدف خلقت انسان را عبادت می داند و برترین عبادت را از آن عالم       می داند . بنابراین جایگاه تحصیل علم بسیار بالاست .

علم آموزی یک رسالت مهم امروز طلاب می باشد و باید در این زمینه برنامه ریزی شود تا آینده مملکت ساخته شود .

در ادامه این نشست ، آیت الله محمد مروارید  به بررسی نقش علما و گذشتگان بر ذخایر علمی و آثار امروز پرداختند و فرمودند : گاهی اوقات دیده می شود که علمایی مثل شیخ صدوق یا شیخ کلینی برای جمع آوری علوم و آثار سفرهای سختی را به سرزمینهای دور و نزدیک داشته اند .

ایشان در ادامه اشاره کردند : حشر و نشر با علما و معاشرت با آنها یکی از توفیقهایی است که خداوند به هر کسی نمی دهد و باید این موفقیت را کسب نماییم .

آیت الله محمد مروارید اذعان نمودند : مجاهدینی مثل شیخ صدوق ها نزدیک به عصر اهل بیت (ع) بوده اند بنابراین

روایات و معارف ائمه معصومین (ع) با واسطه های کمتری به آنها می رسیده است و این درجه توثیق آنها را می رساند . این عالم بزرگ از محضر ۲۵۰ استاد بهره برده است و تلاشهای برای علم آموزی داشته است .

مجاهدت علمی باید همراه با کسب تقوا باشد تا در مسیر خدمت به خدا قرار گیرد در غیر اینصورت قرآن کریم عالم بدون تقوا همچون بلعم باعورا می داند که تنزل کند .

نتیجه مجاهدت علمی هدایت جمعیتهای انسانی و تبلیغ دین خدا و مرزبانی از اعتقادات شیعه است که علمای سلف ما همچون شیخ صدوق ها ، شیخ کلینی ها ، شیخ ب

dav

sdr

هایی ها و … این کار را کردند .

ایشان بیان نمودند : که از معروف ترین مجاهدتهای علمی شیخ صدوق کتاب من لایحذرالفقیه ، اکمال الدین و اتمام النعمه ، علل الشرایع ، خصال و … می باشد که حدود ۳۰۰ کتاب برای ایشان نقل شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

ورود