روش طلبگی تا اجتهاد

نشست علمی « روش طلبگی تا اجتهاد »  برگزار شد.

در این نشست که به همّت واحد پژوهش مدرسه علمیّه سیادت مشهد و با همکاری معاونت پژوهش حوزه علمیّه خراسان برگزار شد . استاد آیت الله محمد مروارید  ، به بیان روش طلبگی تا اجتهاد  پرداخت  .

ایشان در مقدمه سخنانشان ضمن تواضع و فروتنی که داشتند فرمودند ما خودمان عامل به این مطالب نیستیم ولی ازباب نقل قول عرض می کنیم . از مرحوم حاج آقای واله شنیدم که می فرمودند : کار ما طلبه ها  مثل مدیر یک داروخانه هست . مدیر داروخانه خودش ممکن است بیماریهای مختلفی داشته باشد اما داروهایی که می دهد تقلبی نیست بنابراین آموزه های دین که برخاسته از آیات و روایات هست بهترین دوا برای مداوای امراض روحی و روانی انسانهاست . پس آن چیزی که اخلاق ما را می سازد آیات و روایات است .

ایشان فرمودند : قرآن کریم می گوید :  ننزل من القرآن ما هو شفاء و رحمه للمؤمنین ، پس قرآن شفای همه دردهاست .

این استاد عالی حوزه علمیه بهترین منبع را خطبه متقین امیرالمومنین (ع) دانستند چراکه حضرت بهترین نقشه راه را برای ما طلبه ها مشخص نموده اند . أَمَّا اللَّیْلُ فَصَافُّونَ أَقْدَامَهُمْ، تَالِینَ لاَجْزَاءِ الْقُرْآنِ یُرَتِّلُونَهَا تَرْتِیلاً یُحَزِّنُونَ بِهِ أَنْفُسَهُمْ وَ یَسْتَثِیرُونَ بِهِ دَوَاءَ دَائِهِمْ.

شب زنده داری در شب و حلم و صبر در مسیر طلبگی دو توصیه مهم این خطبه می باشد .

چگونه علم را باید تحصیل کرد ؟ شرایط علم چیست؟

در این موضوع بهترین روش سیره خود بزرگان است یکی از آنها آیت الله مشکینی بودند که در زمان حکومت شاهنشاهی به مشهد تبعید شدند و در همان خفقان حکومت و سختی و شکنجه  زندان و… درس اخلاق می گفتند و تلاشهای علمی فراوان داشتند .

بنده برای موضوع بحث روایتی را از کتاب مواعظ العددیه مرحوم آیت الله مشکینی نقل می کنم . کتاب مواعظ العددیه در اصل تهذیب و تکمیل کتاب اثنی عشریه محدّث واعظ محمد بن حسن جزینی نوه مرحوم شهید ثانی که از علمای قرن یازدهم بوده، می باشد .

قال علیّ علیه السّلام :

العلم لا یحصل إلّا بخمسه أشیاء : أوّلها بکثره السّؤال و الثّانی بکثره الاشتغال و الثّالث بتطهیر الأفعال و الرّابع بخدمه الرجال و الخامس باستعانه ذی الجلال .

ایشان اولین راهکار تحصیل و اجتهاد را تلاش در کلاس و بحث معرفی نمودند و به طلاب تاکید نمودند که مشکلات و شبهات درس را نگذارید بماند از استاد بپرسید و حس پرسشگری و مطالبه گری داشته باشید .

البته طلبه ها باید از مراء و جدال پرهیز نمایند و دنبال حقیقت باشند و زمانی که به جواب رسیدند قبول کنند ولو اینکه حق با طرف مقابل باشد و وقت  دیگران را ضایع نکنند . در این رابطه روایات زیادی داریم .                                                                       پیامبر صلى الله علیه و آله: اَنا زَعیمٌ بِبَیتٍ فى رَبَضِ الجَنَّهِ وَ بَیتٍ فى وَسَطِ الجَنَّهِ وَ بَیتٍ فَى اَعلَى الجَنَّهِ ، لِمَن تَرَکَ المِراءَ وَ اِن کانَ مُحِقّـا وَ لِمَن تَرَکَ الکِذبَ وَ اِن کانَ هازِلاً وَ لِمَن حَسَّنَ خُلقَهُ ؛

دومین راهکار کثرت اشتغال به مباحثه و درس و مطالعه است .  در نجف عالم بزرگوار شهید آیت الله مدنی (اعلی الله مقامه)  وقتی امام خمینی(ره)  وارد نجف شدند جزء اولین کسانی بودند که شیفته امام امت شدند از مجاهدتهای ایشان همین بس آنچنان سخنرانی می کردند که طلبه ها در درس اخلاق گریه می کردند از آنطرف ایشان روزی هشت تا درس تدریس می کردند.

آیت الله محمد مروارید اذعان نمودند : بنده  ۱۲ سال در قم بودم و ۳۹ سال در مشهد هستم . بنده سالیانی را در محضر آیت الله اراکی بوده ام . آقای اراکی چنان تربیت صالحی داشتند که دختر ایشان  به محضر امام زمان(عج) مشرف شدند . در جریان طواف کعبه به علت حیا و حجاب زیاد نگران شد که خدایا در این جمعیت نامحرم چگونه طواف را انجام بدهم ؟! در این هنگام آقا امام زمان (عج) را می بیند و به او اشاره می نمایند که پشت سر من بیا تا طوافت را انجام دهی .

روزی خدمت آیت الله اراکی رسیدم سوال کردم شما چگونه تحصیل می کردید؟  ایشان جواب دادند بنده درس را طوری پیش مطالعه می کنم که گویا استادی ندارم و مطالب را کشف می کردم و آنها را به زبان عربی می نوشتم و فهم می کردم و صرفا جاهایی که برایم مجمل می ماند از استاد بعدا می پرسیدم .

سومین راهکار تطهیر الافعال است . که دراینجا به بیانات مقام معظم رهبری (دامت تاییداته) در کتاب سیمای طلبگی ص ۸۵ اکتفا می نمایم :

« برادران عزیز ! طلاب و فضلای جوان! این بنیه در جوانی شکل می گیرد. در جوانی خودتان را بسازید ؛ شما روزگارهای مهم و حساسی را در پیش خواهید داشت. این کشور و این نظام و این نهضت عظیم اسلامی در سطح عالم، به شماها احتیاج خواهد داشت؛ از لحاظ معنوی باید خودتان را بسازید . البته نقشه ، نقشه‌ آسانی است ؛ اما پیمودنش اراده می خواهد. نقشه، یعنی تقوا ؛ تقوا، یعنی پرهیز از گناه ؛ یعنی اتیان واجبات و ترک محرمات ؛ کار را با اخلاص انجام دادن و از ریا و فریب دور بودن. برخلاف آنچه که تصور می شود، این کارها در دوران جوانی بسیار آسان تر است؛ به سن ماها که برسید ، کار مشکل‌تر خواهد شد. بنابراین ، ارزش تدین، یکی از آن ارزش هاست؛ این ارزش بایستی رعایت شود .

نماز شب خواندن ، نافله خواندن ، دعا خواندن، ذکر گفتن، متوجه خدا بودن، زیارت رفتن، توسل کردن و به مسجد جمکران رفتن، سازنده است؛ اینها ش

SAMSUNG

SAMSUNG

SAMSUNG

SAMSUNG

SAMSUNG

SAMSUNG

SAMSUNG

ما را پولادین خواهد کرد. نمی شود یک حوزه‌ی ایده آل داشته باشیم ، درحالی‌که این چیزها در طلابش نباشد . »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

ورود