بررسی کتاب الهدایه فی النحو فی ثوبها الجدید

نشست علمی « بررسی کتاب الهدایه فی النحو فی ثوبها الجدید »  برگزار شد.

در این نشست که به همّت واحد پژوهش مدرسه علمیّه سیادت مشهد و با همکاری معاونت پژوهش حوزه علمیّه خراسان برگزار شد،‌ حجه الاسلام حسین شیرافکن   به بررسی روش نوشتن کتاب الهدایه و مقایسه بین اثر خویش با کتاب الهدایه قدیم پرداخت .

ایشان مقدمتا اذعان نمودند : طلبگی و مسیر علم در دنیای امروز خیلی مهم است و جایگاه رفیعی دارد . ما باید نگاه بالایی نسبت به تحصیل علوم دینی و ادبیاتی داشته باشیم و قدر خودمان را بدانیم . آنقدر مساله طلبگی مهم است که باید بدانیم طلبه شدن مستحب است اما از دست دادن شخصیت طلبگی حرام است .

استاد حسین شیرافکن اشاره فرمودند : یکی از دروس مهم شما ادبیات هست در سالهای بعدی دیگر از فیض ادبیات محروم خواهید ماند بنابراین طلاب باید ادبیات را در سالهای اول طلبگی دریابند و با جدیت به آن بپردازند و شرکت همه روزه و مرتب در درس و کلاس را از اوجب واجبات بدانند که وقتی سیره علما مثل رابطه درسی سید عبدالله شیرازی و استادش آقا ضیاء عراقی رو مطالعه می کنیم مبهوت می مانیم که چگونه بزرگان علم نسبت به شرکت در درس و مباحثه و تحقیق جدیت داشتند ؟!

این استاد حوزه علمیه بیان نمودند : الهدایه فی النحو، با تصحیح، تنقیح و تعلیق اینجانب ، کتابی است که به آموزش زبان عربی، به‌ویژه نحو عربی اختصاص دارد . این کتاب، به زبان عربی است و در مورد نویسنده آن، اختلاف وجود دارد؛ برخی او را ابوحیان اندلسی، بعضی، زبیر بصری، بعضی ابن درستویه و برخی، دختر ابن حاجب دانسته‌اند .

کتاب با دو مقدمه از ناشر و مصحح آغاز شده و مباحث، شامل هفتاد و سه درس، مربوط به مباحث ترکیب یا نحو عربی است که پس از تعریف و تشریح هریک از موضوعات نحوی، مثال‌ها و شواهد مختلف ذکر می‌گردد. همچنین در انتهای هر درس، تمرین‌های متناسب با موضوع مورد نظر فراهم آمده است .


بنده سعی کرده ام تا هر یک از مباحث مستقل را در یک درس تنظیم نمایم ، مگر مباحثی که از حجم زیادی برخوردار بوده و به‌ناچار، در بیش از یک درس و تحت عناوین جدید، گنجانده شده است، همانند درس ۲۲ و ۲۳  

از آنجا که برخی از مراکز علمیه برای تدریس علم نحو، به این کتاب اکتفاء نموده‌اند، بنده اقدام به افزودن مباحث جدیدی همانند مبحث «إغراء» و« اختصاص» به آن کرده ام .

استاد شیرافکن تاکید نمود : من در تنظیم این اثر، از بیش از ۱۰۰۰ آیه شریفه و نزدیک به ۱۰۰ حدیث ، از مصادر روایی مختلف ، مخصوصا نهج‌البلاغه و اخبار معصومین ـ علیه‌السلام ـ استفاده کرده ام . و در پایان هر درس، سؤالات و تمرین‌هایی برای سهولت در یادگیری و فهم بهتر مطالب، قرار داده ام .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

ورود